Samarbeids- partnere:





|
TO STEDER I ROGALAND FIKK OVER 100 MM NEDBØR SISTE DØGN: - 119,0 mm på Maudal i Gjesdal var det våteste
Bærum, 22.01.21: Mens ekstremværet Frode har herjet i Nord-Helgeland, og Troms med vindkast opp i 50 m/s -- orkan starter på 32,7 m/s! -- har det samtidig kommet svært mye nedbør i de to Rogalands-kommunene Gjesdal og Lund: Opptil 119,0 mm!
Nedbøroversikten som Vær og Vind kan presentere på en lørdagskveld som denne, er noe ganske annet enn hva @Meteorologen twitret på "yr.no" i formiddag. Bl.a. var en døgnnedbørsum på 68 mm fra Risnes i Fjotland i Kvinesdal plassert i Drammen! Og den største døgnnedbøren, 119,0 mm målt opp på Maudal i Gjesdal i Rogaland, var overhodet ikke med i værvarslingsmeteorologens oversikt!
- Her kom det mest I mangel av de nye nedbørnormalene for den fjerde internasjonale normalperioden 1991 -- 2020 må vi bare sammenligne siste døgns nedbør med de respektive MÅNEDSNORMALENE for januar i normalperioden 1961 -- 1990:
¤ 119,0 mm, Maudal i Gjesdal i Rogaland (275 mm er januar-normal) ¤ 114,8 mm, Eik-Hove i Lund (200 mm er januar- normal) ¤¤ 88,5 mm, Bakke v/Sira vest i Agder (182 mm er januar-normal) ¤¤ 83,0 mm, Lysebotn-Nedrebø i Forsand i Rogaland (211 mm) ¤¤ 78,0 mm, Tonstad-Nettfed i Sirdal vest i Agder (182 mm) ¤¤ 66,8 mm, Risnes i Fjotland i Kvinesdal i Agder (168 mm) ¤¤ 59,0 mm, Åseral vest i Agder (158 mm), og Søyland i Gjesdal (184 mm) ¤¤ 57,6 mm, Oltedal i Gjesdal (174 mm) ¤¤ 55,5 mm, Ljosland-Monen i Åseral vest i Agder (140 mm) ¤¤ 55,3 mm, Drammen Sykehus (ingen normal!) ¤¤ 51,5 mm, Bjørnholt i Nordmarka i Oslo (76 mm).
NB: I skrivende stund har ikke Vær og Viond rukket å se hvor lange siden det kom så mye nedbør på ett døgn i januar i Rogaland. Gjeldende fylkesrekord iht våre eksklusive oversikter er 156,2 mm fra Lysebotn- Nedrebø i Forsand der det siste døgn fram til i morges kl. 07.00 kom 83,0 mm. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUAR BLE REKORDVARM: - Budstikka i Asker og Bærum med dette oppslaget på side 11 i dag
Bærum, 02.03.22: - Aldri har det vært så varmt i februar som det var på månedens siste dag. 13,8 grader er den nye Asker- rekorden som var fra 1998, heter det i ingressen til væroversikten komponert av journalist Mette Sjølie. Ja, og hva så?
Les mer |
FEBRUAR 2021 VARMEST PÅ SISTE DAG: - Både 17,9 og 16,6 grader i Hokksund i Øvre Eiker søndag; hvem blir godkjent?
Bærum, 28.02.21: Skal man fortsatt forholde seg til værdata som ligger i Meteorologisk institutts datavarehus (eKlima), ble det satt ny fylkesvarmerekord i dag i det nye storfylket Viken. På jernbaneknutepunktet Hokksund ble det målt 17,9 grader!
Les mer |
FEBRUARVARMEREKORD I KRISTIANSAND S I DAG: - 16,3 grader på Kjevik, men enda litt vamere i Grimstad
Bærum, 28.02.21: På den siste februar-dagen slo vårværet til med temperaturer opp i 16,9 grader, som på Landvik ved Grimstad. Men i sørlandshovedstaden markerte byens lufthavn seg med ny februar-varmerekord: 16,3*C. Der startet målingene i 1941!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|