Samarbeids- partnere:





|
MINUS 41,3: - Vinterkulden har vendt tilbake til Finnmark; Karasjok kaldest mandag
Bærum, 28.01.13: Flere steder i Nord-Norge kunne natt til mandag og mandag morgen notere seg for temperaturer under minus 30. Eneste stedet der temperaturene i morgentimene i dag også krøp under 40-tallet, var Karasjok.
Mens den hardeste vinterkulden foreløpig har gitt seg i det sørlige Norge, kom den på nytt besøk til Finnmark og Troms mandag. Da Vær og vind logget seg inn på eKlima i formiddag - og vi dermed fikk med oss det kaldeste på morgenkvisten og i de tidlige formiddagstimene - viste det seg at det kaldeste i Troms fylke var minus 29,9 grader i Dividalen.
- Under 30 minus For å markere det kaldeste hittil i vinter, når de tre typiske vintermånedene snart er to tredjedels unnagjort, presenterer vi her og nå denne kuldeoversikten. Da er det nøyaktig 14 år siden at både Kautokeino og Karasjok nådde 50 minus:
* -41,3 grader Karasjok-Márkannjárga * -37,5 grader Suolovuopmi-Lulit * -37,2 grader Couvddatmohkki * -36,8 grader Kautokeino I * -36,3 grader Sihcajávri * -31,1 grader Banak (Lakselv Lufthavn) i Porsanger * -30,9 grader Nyrud i Pasvikdalen. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
ENDA EN TROPENATT I NORD: - Lørdagen ga tre nye tropenatt-observasjoner; Bø i Vesterålen varmest i natt
Mandal-Eigebrekk, 02.07.22: Mens tropevarmen i hovedsak har forlatt fastlandet, henger det natt til lørdag såpass mye varmluft igjen over fjordstrøkene i de tre nordligste fylkene våre at 3 av de offisielle klimastasjonene hadde tropenatt i natt.
Les mer |
TROPEVARM JULISTART: - Både Brønnøysund, Snåsa i Nord-Trøndelag og Oslo-Hovin hadde tropenatt i natt
Mandal-Eigebrekk, 01.07.22: (NY!) Den aller første juli- dagen åpnet med 3 tropenatt-observasjoner, ifølge morgenens oversikt fra klimaforsker Jostein Mamen ved Met.no. Og fra det aller sørligste på Sørlandet var det 19,5*C kl. 08.00!
Les mer |
ONSDAGENS TROPEVARMETOPP I FINNMARK: - Det ble ny fylkesvarmerekord i gamle Finnmark fylke
Mandal-Eigebrekk, 30.06.22: Da Meteorologisk institutt strøk Sihccajavris rekord på 34,3*C fra den 23.6.1920 på grunn av feilavlesning, som de skrev, har de ikke reberegnet temperaturrekken fra varmebølgen der oppe i 1920. Hva var maks'en der da?
Les mer |
Nyhetsarkiv
|