Samarbeids- partnere:
|
"NY" ABCVÆRMELDING: - Det verste av den meteorologiske og språklige galskapen ble rewritet bort
Bærum, 30.11.13: Den meteorologiske og språklige galskapen som den siterte vær-nyheten på ABC Nyheter som Vær og vind hengte ut til skrekk og advarsel i går, har i løpet av fredagen vært gjennom språkvask. Ny versjon foreligger på nettstedet.
Fredag formiddag fant Vær og vind ikke igjen den helt unike værmeldingssaken som journalist Steffen Zachariassen i redaksjonen til ABC Nyheter hadde anrettet på nettsidene deres etter å ha snakket med statsmeteorolog Espen Biseth Granan ved Meteorologisk institutt. Overfor ABC Nyheter-redaksjonen etterlyste Vær og vind fredag formiddag den famøse nyhetssaken og trodde at den var fjernet. Redaktør Tor Strand svarte at neida, den ligger ute på http://www.abcnyheter.no/nyheter/2013/11/28- til-helgen-slipper-nesten-ingen-unna-uvaeret. - Men er i ferd med å bli rettet språklig. Dårlig kontroll her i går ..., meldte redaktør Strand tilbake til oss.
- Historisk værbeskrivelse "Et lavtrykk i norskehavet kommer søndag innover fra Trøndelag og hele kysten nordover til Finnmark. Uværet kommer fra et lavtrykk i norskehavet som vil gi et ordentlig ruskete vær i store deler av landet. I Nordland og oppover vil lavtrykket falle som snø." er av uttalelsene som statsmeteorolog Biseth Granan ble sitert på og som i Vær og vinds egen vær-verden blir stående som enestående historisk. I den språk- og faktavaskede versjonen som nå ligger ute på nettsidene til ABC Nyheter, er det ikke lagt inn info om at saken ble oppdatert en gang ved middagstid den 29.11.2013. - Men nå er i alle fall Vær og vind blitt oppmerksom på at det kan forekomme ytterst "interessante" værnyheter også på ABC Nyheters og ikke bare StormGeos nettsider eller i osloavisene VG og Dagbladet. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
Nyheter
EKSTREM DESEMBERVARME: - Tafjord satte ny desembervarmerekord med 18,7*C i dag
Bærum, 01.12.24: Søndagens varmeblaff over indre fjordstrøk på Sunnmøre ga en ny norgesrekord for desember-varme. Ikke uventet var det Tafjord som overtok norgesrekorden med en margin på fire tideler, til hele 18,7 grader, på desembers første dag.
Les mer |
FORELØPIG SISTE TROPENATT: -- I Narvik ble det ikke kjøligere enn 20,3*C i natt
Mandal-Eigebrekk, 10.09.24: Det varme været i Nord- Norge ga ytterligere en tropenatt nord i det lange Nordland fylke i natt. Nyheten ble brakt ut fra en av de kvinnelige statsmeteorologene i Tromsø, som glemte å fortelle hva temp'en hadde vært.
Les mer |
TROPENATT I NATT: - Sjeldent varm natt i natt på Sør-Helgeland og indre Sunnmøre
Mandal-Eigebrekk, 09.09.24: Ved tre av Meteorologiskes målestasjoner ble det natt til i dag registrert tropenatt, dvs. at nattetemperaturene fram til åtte i morges ikke gikk under 20,0 grader. Til å være såpass sent i september er dette sjeldent!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|