Samarbeids- partnere:





|
YR.NO-RESEARCH: - Viser til at 23 kuldegrader er kaldere enn 34,8 minus
Bærum,14.01.14: Etter at Vær og vind hadde konfrontert yr.no-reporter Fredrik Solbu Jullumstrø med at kvikksølv fryser ved minus 37,5 grader og at det dermed ikke var KVIKKSØLVET som viste 50,4 kuldegrader på Røros for 100 år siden, ble ingressen rettet.
Rettelsen førte til at det ble stående "På Røros viste kuldemåleren 50,4 kuldegrader." Vær og vind gratulerer yr.no-redaksjonen hjerteligst for dette geniale ny-ordet i 2014: Kuldemåleren. Ellers må vi, når vi først er i det krtiske hjørnet, påpeke at den utsendte NRK-reporteren skal skildre kulden på Røros, Geir Olav Slåen, fortsatt er opphengt i hundreårsjubileet for minus 50,3 grader - som er det korrekte fra 13.1.1914 - og kan melde om at gradestokken viser kulde som ikke er registrert tidligere i vinter. - Det kaldeste som er målt på værstasjonen i løpet av vinteren, er 23 kuldegrader, så dette er vinterrekorden, fortsetter Slåen ifølge brødteksten til den bitende kulden hundre år etter den sørnorske kulderekorden.
- Elendig research! Hvorvidt det er programsekretær Geir Olav Slåen som ikke har drevet god nok research, eller det er andre som har funnet ut at det kaldeste hittil vinter på Røros har vært 23 kuldegrader, så er det rimelig galt! Vel å merke så fremt vinter er de tre månedene desember, januar og februar. Faktum er at det søndag 8. desember i fjor nemlig var minus 25,9 grader og den 12. januar i år minus 30,2 grader. Inntil reporter Slåen dro ut på jobb - enten det nå var i Folldalen eller til Røros han befant seg - hadde det vært minus 34,8 grader på flyplassen i bergstaden. Vær og vind er av den absolutte oppfatningen av at minus 34,8 grader eller kaldere - og vesentlig kaldere enn 23 minus! Vi sier, og skriver, ikke mer... Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TROPENETTENE FORTSETTER I NORD: - Åtte steder i Troms og Finnmark hadde over 20 grader på det kaldeste i natt
Mandal-Eigebrekk, 03.07.22: Til sammen 8 steder i vårt nordligste storfylke kunne glede seg over en varm natt i natt til søndag, eller om noen der oppe syntes at det ble vel varmt. Hammerfest hadde det varmest med en minimum på flyplassen på 22,2.
Les mer |
ENDA EN TROPENATT I NORD: - Lørdagen ga tre nye tropenatt-observasjoner; Bø i Vesterålen varmest i natt
Mandal-Eigebrekk, 02.07.22: Mens tropevarmen i hovedsak har forlatt fastlandet, henger det natt til lørdag såpass mye varmluft igjen over fjordstrøkene i de tre nordligste fylkene våre at 3 av de offisielle klimastasjonene hadde tropenatt i natt.
Les mer |
TROPEVARM JULISTART: - Både Brønnøysund, Snåsa i Nord-Trøndelag og Oslo-Hovin hadde tropenatt i natt
Mandal-Eigebrekk, 01.07.22: (NY!) Den aller første juli- dagen åpnet med 3 tropenatt-observasjoner, ifølge morgenens oversikt fra klimaforsker Jostein Mamen ved Met.no. Og fra det aller sørligste på Sørlandet var det 19,5*C kl. 08.00!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|