Samarbeids- partnere:





|
THAILANDSVARME: - Midlere maksimum de siste 14 dagene er 33,1 grader; omkring to grader varmere enn normalt
Patong By-Thailand, 23.01.15: Halvveis i vår varme tilværelse i den populære feriebyen Patong viser det seg at maksimumstemp'en i gjennomsnitt har vært 33,1 grader og minimum’en har vært 24,7*C. Nedbøren har vært 1,2 mm i løpet av to korte kveldsstunder.
Vær og vind synes det kan være på sin plass å gi en liten værrapport fra Sør-Thailand og Phuket - i vår egen ferieby Patong utføres det ikke offisielle værmålinger. De daglige temperaturvarslene på nettportalen "yr.no" viser imidlertid at det hos oss i Patong, som ligger ca 11,5 kilometer sør for Phuket, skal det være omkring en grad varmere enn i Phuket.
- Siste 14 dager Vår uoffisielle statistikk basert på de offisielle vær- og temperaturforholdene som det thailandske meteorologiske institutt hver dag offentliggjør, viser at dagens høyeste temperatur i gjennomsnitt har vært 33,1 grader, med en liten topp på 34,0 grader både mandag den 12. og torsdag den 15. Gjennomsnittlig minimumstemperatur har vært 24,7 grader, og dette gir en middeltemperatur for de to ukene på 29,0 grader. Det normale i Phuket er 27,9 grader i januar måned, så vi skal ikke klage.
- De enkelte dagene Dette er det offisielle fra tmd.go.th: Fredag den 9.: 32,3 og 25,6 grader Lørdag den 10.: 32,5 og 25,0 grader Søndag den 11.: 32,9 og 25,3 grader Mandag den 12.: 34,0 g 25,5 grader Tirsdag den 13.: 33,8 og 25,2 grader Onsdag den 14.: 32,5 og 25,6 grader Torsdag den 15.: 34,0 og 25,0 grader Fredag den 16.: 32,6 og 25,0 grader Lørdag den 17.: 33,0 og 24,0 grader Søndag den 18.: 32,6 og 24,6 grader Mandag den 19.: 32,7 og 24,3 grader Tirsdag den 20.: 33,5 og 24,0 grader Onsdag den 21.: 33,4 og 24,6 grader Torsdag den 22.: 33,6 og 24,7 grader, Hvis dette høres veldig varmt ut, kan vi legge til at det det meste av dagen blåser laber til frisk bris og at dette gjør at det er svært behagelig også for norske feriesjeler å tilbringe mange timer på stranden (Patong Beach) med Andamansjøen bølgende inn på stranden.
- Pent vær Basert på skydekket morgen, middag og kveld - slik Vær og vind har sett det her i Patong - gir den uoffisielle toukersstatistikken i alt tre penværsdager mens det på de øvrige elleve dagene har vært lettskyet til delvis skyet, pent vær. NB: I skrivende stund ser vi at det kl. 03.00 i natt norsk tid var minus 11,0 grader på Blindern (12 kilometer i luftlinje fra hjemmebasen i Bærum) - det er det kaldeste så langt denne vinteren på Oslo-Blindern. Landets høyeste temperatur torsdag var 3,1 grader på Svinøy Fyr på Sunnmørskysten, mens Karasjok hadde vært nede i minus 37,3 grader. Vi synes vi har det bedre her nede …. Værhilsen fra Bernt Lie.
Tilbake
|
 Nyheter
TROPEVARM JULISTART: - Både Brønnøysund, Snåsa i Nord-Trøndelag og Oslo-Hovin hadde tropenatt i natt
Mandal-Eigebrekk, 01.07.22: (NY!) Den aller første juli- dagen åpnet med 3 tropenatt-observasjoner, ifølge morgenens oversikt fra klimaforsker Jostein Mamen ved Met.no. Og fra det aller sørligste på Sørlandet var det 19,5*C kl. 08.00!
Les mer |
ONSDAGENS TROPEVARMETOPP I FINNMARK: - Det ble ny fylkesvarmerekord i gamle Finnmark fylke
Mandal-Eigebrekk, 30.06.22: Da Meteorologisk institutt strøk Sihccajavris rekord på 34,3*C fra den 23.6.1920 på grunn av feilavlesning, som de skrev, har de ikke reberegnet temperaturrekken fra varmebølgen der oppe i 1920. Hva var maks'en der da?
Les mer |
FORELØPIG SLUTT FOR TROPENETTER I NORD: - På Nyrud i Pasvikdalen stoppet nattetemp'en på 19,0*C
Mandal-Eigebrekk, 30.06.22: Årets aller siste juni-dag kunne ikke varte opp med en eneste tropenatt- observasjon, ifølge oversikten som klimaforsker Jostein Mamen på Meteorologisk institutt hadde for kor tid siden på morgenkvisten...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|