Samarbeids- partnere:





|
OSLO-METEOROLOG BOMMET TOTALT PÅ NORDLANDSREGN: - Varslet opptil 120 mm nedbør på to døgn; det kom opptil 83,6 mm på 12 timer
TH-Patong Beach, 27.01.17: Av og til lurer Vær og vind på hvordan værvarslingsmeteorologene kan bomme totalt på nedbør som er i vente. Da en vakthavende Blindern-meteorolog i Oslo tirsdag kveld overfor NRK- Nordland varslet nedbør, gikk det galt.
___________________________
Værkommentar: Bernt Lie ___________________________
- Onsdag treffer et kraftig regn- og mildvær stoe deler av Nord-Norge. I løpet av to døgn kan det ventes opp imot 120 millimeter i den nordligste landsdelen, heter det i en ingress til oppslaget "Meteorolog: - Nå blir det varmt og vått", publisert mandag 23.1.2017 kl. 18.33 på NRK-Nordlands nyhetssider. - En identisk nyhetsmelding ble også lagt ut på nettportalen "yr.no". Det var NRK-journalist Oda Viken ved NRK-Nordland (i Bodø) som hadde snakket med vakthavende Blindern- meteorolog (altså i Oslo), statsmeteorolog Ingrid Bentsen.
- Hvordan ble det med nedbøren? I foregående nyhetsoppslag her på Vær og vind kunne vi i går melde om at det på værstasjonen Storforshei Jernbanestasjon i Rana hadde kommet 83,6 mm på 12 timer i dagterminen onsdag 25.1. kl. 07.00 - 19.00. De neste 12 timene natt til i går ga 36,5 mm slik at døgnnedbøren ført på det offisielle nedbørdøgnet i går (torsdag 26. januar) ble 120,1 mm. På grunn av at Servicedesken ved Meteorologisk institutt på Blindern etter fem døgn ennå ikke har klart å få gjenopprettet aksess for Vær og vinds faste PC med oppgitt IP-adresse, har vi dessverre ikke videre opplysninger om nedbøren f.eks. på Storforshei Jernbanestasjon det etterfølgende døgnet. Fra nettportalen "yr.no" ser vi at det fortsatt utover torsdag kom mye nedbør i deler av Nordland, så som 46,9 mm på Glomfjord-Skihytta, 39,4 mm på Mosjøen Lufthavn og 36,0 mm på Reipå i Meløy.
- Helbom....? Vær og vind tillater oss å mene at det er veldig spesielt at NRK-Nordland interpellerer værvarslingsmeteorologer i Oslo når Nordland (og NRK-Nordland) vitterlig sokner til Vervarslinga for Nord-Norge, i Tromsø. Når så en statsmeteorolog i Oslo varsler været langt utenfor sitt "arbeidsområde", gikk det helt galt. Dette kan kanskje være en nyttig erfaring for dem som skal snakke med mediene om været som er i vente, eller det som nettopp har herjet og passert.
Tilbake
|
 Nyheter
ENDA EN TROPENATT I NORD: - Lørdagen ga tre nye tropenatt-observasjoner; Bø i Vesterålen varmest i natt
Mandal-Eigebrekk, 02.07.22: Mens tropevarmen i hovedsak har forlatt fastlandet, henger det natt til lørdag såpass mye varmluft igjen over fjordstrøkene i de tre nordligste fylkene våre at 3 av de offisielle klimastasjonene hadde tropenatt i natt.
Les mer |
TROPEVARM JULISTART: - Både Brønnøysund, Snåsa i Nord-Trøndelag og Oslo-Hovin hadde tropenatt i natt
Mandal-Eigebrekk, 01.07.22: (NY!) Den aller første juli- dagen åpnet med 3 tropenatt-observasjoner, ifølge morgenens oversikt fra klimaforsker Jostein Mamen ved Met.no. Og fra det aller sørligste på Sørlandet var det 19,5*C kl. 08.00!
Les mer |
ONSDAGENS TROPEVARMETOPP I FINNMARK: - Det ble ny fylkesvarmerekord i gamle Finnmark fylke
Mandal-Eigebrekk, 30.06.22: Da Meteorologisk institutt strøk Sihccajavris rekord på 34,3*C fra den 23.6.1920 på grunn av feilavlesning, som de skrev, har de ikke reberegnet temperaturrekken fra varmebølgen der oppe i 1920. Hva var maks'en der da?
Les mer |
Nyhetsarkiv
|