Samarbeids- partnere:





|
ÅRBØKER: - Meteorologisk institutts årbøker 1867 - 1979 er digitalisert; ikke av Met.no, men av NOAA
Bærum, 13.12.17: NOAA - National Oceanic and Atmospheric Administration - har nylig lagt om og forandret sin bibliotekadresse. Vær og vind har i går mottatt den nye adressen der også norske værinteresserte kan dukke ned i 113 årbøker fra Met.no.
Mot slutten av juli 2013 gjorde en av Vær og vinds faste værklikkere oss oppmerksom på at årbøkene til Det norske meteorologiske institutt, senere Meteorologisk institutt, var digitalisert av den amerikanske forskningsinstitusjonen NOAA. Men fra sent i høst var de ikke lenger tilgjengelige på den tidligere adressen. Årsaken til det er at NOAA helt nylig endret bibliotekadressen sin til "http.//library.noaa.gov" og samtidig endret linken til de norske årbøkene for årrekken 1867 - 1979. Vær og vind mottok i går den komplette og direkte linken til årbøkene:
http://library.noaa.gov/Collections/Digital-Docs/Foreign- Climate-Data/Norway-Climate-Data .
- Et godt råd Mange år etter at disse 113 årbøkene ble trykket, er dataene blitt pønsjet på ny, og feil er oppdaget og blitt luket ut. Ikke minst har månedsmiddeltemperaturene gjennomgått en revisjon i og med at k-faktoren i Köppens formel er blitt endret i forhold til hva som ble benyttet da de ulike årbøkene ble trykket. Det kan i praksis bety at månedsmidlene som man finner i Meteorologisk institutts datavarehus, for oss utenfor Met.no tilgjengelig i eKlima-databasen, kan avvike med opptil fem tideler. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TROPENETTENE FORTSETTER I NORD: - Åtte steder i Troms og Finnmark hadde over 20 grader på det kaldeste i natt
Mandal-Eigebrekk, 03.07.22: Til sammen 8 steder i vårt nordligste storfylke kunne glede seg over en varm natt i natt til søndag, eller om noen der oppe syntes at det ble vel varmt. Hammerfest hadde det varmest med en minimum på flyplassen på 22,2.
Les mer |
ENDA EN TROPENATT I NORD: - Lørdagen ga tre nye tropenatt-observasjoner; Bø i Vesterålen varmest i natt
Mandal-Eigebrekk, 02.07.22: Mens tropevarmen i hovedsak har forlatt fastlandet, henger det natt til lørdag såpass mye varmluft igjen over fjordstrøkene i de tre nordligste fylkene våre at 3 av de offisielle klimastasjonene hadde tropenatt i natt.
Les mer |
TROPEVARM JULISTART: - Både Brønnøysund, Snåsa i Nord-Trøndelag og Oslo-Hovin hadde tropenatt i natt
Mandal-Eigebrekk, 01.07.22: (NY!) Den aller første juli- dagen åpnet med 3 tropenatt-observasjoner, ifølge morgenens oversikt fra klimaforsker Jostein Mamen ved Met.no. Og fra det aller sørligste på Sørlandet var det 19,5*C kl. 08.00!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|