Samarbeids- partnere:





|
TROPERVARMT BÅDE I ØST OG VERST: - Bl.a. Bergen-Florida satte ny juni-rekord med 30,3*C i dag for 71 års målinger
Mandal-Eigebrekk, 19.06.20: Et knapt 30-talls offisielle stasjoner hos Meteorologiske kunne i dag notere seg for en ny dag med norsk tropevarme. Steder med forholdsvis kort observasjonsperiode satte nye rekorder. I Bergen ble det rekord på Florida
Basert på våre søk i Meteorologisk institutts eKlimadatabase kan Vær og Vind på denne femtiårsdagen for første nye norgesrekord i norsk sommervarme melde at f.eks. Bergen-Florida med målinger fra 1949 satte ny juni-rekord med 30,3 grader. Ifølge Vær og Vinds rekordoversikter var den gamle juni-rekorden på Florida 29,9 grader fra den 29. juni 2009, altså ti dager senere ut i den første sommermåneden juni. Men fra de andre klimastasjonene i Bergen sentrum tilbake til 1858 finner vi rekorden 31,8 grader fra Bergen-Fredriksberg ute på Nordnespynten fra den 29. juni 1947. Også den 29. juni 1958 var det tropevarmt i juni i årene 1903 - 1985 som Bergens hovedværstasjon var plassert ved det meteorologiske observatorium på Fredriksberg, da med 30,8*C i maksimum. To tropedager i juni på snautt 82 år (i løpet av 2.460 juni-døgn) må sies å være en absolutt sjeldenhet!
- Fredagens tropevarme steder Denne oversikten er utarbeidet før de FEM VARMESTE på nettporalen "yr.no" er lagt ut på nettet. Her er våre tropevarme steder med deres maks.temp'er:
* 31,8 grader Svelgen II i Bremanger i Nordfjord * 31,6 grader Svelvik-NIBIO * 31,5 grader Gulsvik Jernbanestasjon * 31,4 grader Oslo-Bygdøy * 31,1 grader Skedsmo-Hellerud * 30,9 grader Mjøndalen-Åsen i Øvre Eiker * 30,8 grader Hamar III, Kise på Hedmark, og Mjøndalen-Orkidéhøgda i Øvre Eiker * 30,7 grader Askim-Kykkelsrud, og Otta-Skansen * 30,6 grader Kongsvinger, Evenstad-DIH i Østerdslen, Hønsfoss-Høyby, og Hokksund-NIBIO i Øvre Eiker * 30,4 grader Hokksund-Loe i Øvre Eiker, Drammen- Berskog, Berge-Florida UiB, og Tafjord * 30,3 grader Asker-Sem, Geithus på Modum, Bergen- Florida VVV, og Leikanger-Njøs * 30,2 grader Øsaker i Sarpsborg, og Hustadvatn i Hustadvika kommune * 30,1 grader Kjeller Flyplass, Flisa II i Solør, og Rygge- Huggenes v/Moss * 30,0 grader Kvamsøy i Hardanger.
NB: Det blir spennende til natten om det blir tropenatt noen steder og i morgen, lørdag, om tropevarmen slår til på nye steder. Gulsvik Jernbanestasjon hadde i dag sin femte tropedag på rad i juni, noe som smaker av norgesrekord! Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
ENDA EN TROPENATT I NORD: - Lørdagen ga tre nye tropenatt-observasjoner; Bø i Vesterålen varmest i natt
Mandal-Eigebrekk, 02.07.22: Mens tropevarmen i hovedsak har forlatt fastlandet, henger det natt til lørdag såpass mye varmluft igjen over fjordstrøkene i de tre nordligste fylkene våre at 3 av de offisielle klimastasjonene hadde tropenatt i natt.
Les mer |
TROPEVARM JULISTART: - Både Brønnøysund, Snåsa i Nord-Trøndelag og Oslo-Hovin hadde tropenatt i natt
Mandal-Eigebrekk, 01.07.22: (NY!) Den aller første juli- dagen åpnet med 3 tropenatt-observasjoner, ifølge morgenens oversikt fra klimaforsker Jostein Mamen ved Met.no. Og fra det aller sørligste på Sørlandet var det 19,5*C kl. 08.00!
Les mer |
ONSDAGENS TROPEVARMETOPP I FINNMARK: - Det ble ny fylkesvarmerekord i gamle Finnmark fylke
Mandal-Eigebrekk, 30.06.22: Da Meteorologisk institutt strøk Sihccajavris rekord på 34,3*C fra den 23.6.1920 på grunn av feilavlesning, som de skrev, har de ikke reberegnet temperaturrekken fra varmebølgen der oppe i 1920. Hva var maks'en der da?
Les mer |
Nyhetsarkiv
|